3 cechy charakteryzujące dobrego nauczyciela języka obcego
Nauka języka obcego jak wiadomo nie należy do najłatwiejszych rzeczy, zwłaszcza jeżeli językiem, którego chcemy się nauczyć nie jest wyjątkowo prosty angielski, lecz jeden z trudniejszych i bardziej skomplikowanych gramatycznie lub fonetycznie języków. Oczywiście, w takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest nauka pod czujnym okiem osoby dobrze znającej ten dany język, czyli po prostu nauczyciela języka obcego. Problem w tym, że nie wszyscy nauczyciele oraz korepetytorzy, których oferty możemy znaleźć, posiadają odpowiednie kompetencje, które pozwalają im efektywnie i skutecznie nauczać. W przypadku języków o skomplikowanych zasadach wymowy , m.in. norweskiego, francuskiego lub chińskiego nauka pod okiem takiego „specjalisty” może sprawić, że zamiast rzetelnych umiejętności nabędziemy szereg nieprawidłowych nawyków.
Jak więc odróżnić dobrego i godnego zaufania nauczyciela języka obcego od kogoś, kto niekoniecznie posiada odpowiednie kompetencje? Oto trzy cechy/parametry, dzięki którym będziemy w stanie rozpoznać prawdziwego specjalistę.
Czym się kierować wybierając nauczyciela języka obcego?
Umiejętności interpersonalne
Wybierając lektora czasem zbyt skupiamy się na jego wykształceniu i doświadczeniu a zapominamy o umiejętnościach miękkich, czyli tych związanych z jego sposobem komunikacji i kontaktu. Dobry nauczyciel powinien łatwo nawiązać z nami kontakt, angażować się w przygotowywanie lekcji, motywować nas do uczenia się i egzekwować od nas prace domowe. Powinien także podsuwać nam odpowiednie metody nauczania, filmy na You Tubie, strony do samodzielnej nauki języka.
Wiedza i doświadczenie w nauczaniu
Dobry nauczyciel powinien mieć wykształcenie filologiczne lub lingwistyczne. Jeśli nie studiował języka, którego uczy powinien mieć certyfikat potwierdzający jego znajomość na poziome C2. Dodatkowym atutem będzie pobyt w kraju, gdzie językiem ojczystym jest język angielski. Najważniejsze jest jednak jest doświadczenie w nauczaniu zdobyte w szkole językowej. Doświadczenie w udzielaniu korepetycji jest niewystarczające. Szkoła daje gwarancje tego, ze dany lektor był coachowany przez metodyka i brał udział w wielu różnych szkoleniach metodycznych a także zna zasady badania potrzeb i preferencji słuchaczy a co najważniejsze jest w stanie prawidłowo ocenić poziom wyjściowy słuchacza.
Umiejętności dydaktyczne
Kolejna niezwykle istotna cecha nauczyciela języka obcego to oczywiście…zdolność nauczania. Wbrew pozorom, sama nawet biegła znajomość danego języka nie oznacza jeszcze możliwości naprawdę efektywnego transferu wiedzy na linii nauczyciel-uczeń. Warto więc zapoznać się z opiniami na temat danego korepetytora/nauczyciela, sprawdzić czy posiada doświadczenie dydaktyczne itd. Dobry lektor powinien znać rożne metody nauczania, tak by uczyć nas skutecznie. Powinien też znać dostępne na rynku aplikacje i narzędzia do nauki by posiłkować się nimi w czasie współpracy z nami.
Podsumowanie
Jak widać, kwestia wyboru odpowiedniego nauczyciela języka obcego wcale nie należy do prostych. Również „droga na skróty”, czyli zapisanie się do szkoły językowej tak naprawdę nie daje nam żadnej gwarancji, ponieważ szkoły to często jednoosobowe działalności gospodarcze, w których właściciel jest nauczycielem i metodykiem. Tacy właściciele często starają się oszczędzać pieniądze, m.in. zatrudniając pracowników o niższych oczekiwaniach płacowych (co jest jednoczesne z niższymi kompetencjami) lub nie dając lektorom żadnego wsparcia w postaci biblioteki czy sprzętu. Sposób na wybór dobrego, kompetentnego nauczyciela/korepetytora języka obcego jest więc tak naprawdę tylko jeden: oszacowanie jego kompetencji przy pomocy trzech parametrów, które zostały przedstawione powyżej. Dobrym sposobem jest tez wybranie szkoły językowej, która na rynku jest od wielu lat. Taka szkoła zazwyczaj ma dobrych lektorów, bo ci dają jej gwarancję, że słuchacze będą kontynuowali z nimi naukę przez kolejne semestry.