Crutch words, czyli jak przerwać niezręczną ciszę lub sprytnie połączyć zdania?
Ważne spotkanie, prezentacja przed dużą publicznością, stresująca rozmowa z nieznajomym – to może się przydarzyć każdemu bez względu na okoliczności. Przychodzi taki moment, w którym nie wiemy co powiedzieć lub mamy pustkę w głowie i zapada cisza. Czas leci, ktoś na nas patrzy, nie możemy się teleportować… Coś musi przerwać tę sytuację! Większość osób w takich chwilach najczęściej używa słów „wypełniaczy”.
Siła przyzwyczajenia
Tak naprawdę wszyscy używamy słów „wypełniaczy”. Bardzo często nie zdajemy sobie z tego sprawy, a nawet nie wiemy, jakie to słowa. Robimy to całkowicie nieświadomie. Dopiero gdy ktoś nam zwróci uwagę i chcemy przestać używać tych wyrazów, to czujemy się dziwnie. Jesteśmy przyzwyczajeni do naszego stylu wypowiedzi, a może niestety nawet niedbalstwa. Zrezygnowanie z „wypełniacza” brzmi dla nas na początku nienaturalnie, a przecież jego użycie nie wnosiło niczego konkretnego do wypowiedzi.
W języku angielskim na tego rodzaju słowa mówi się crutch words. Pojawiają się właśnie wtedy gdy podczas rozmowy, nagle tracimy wątek i zapada niezręczna cisza…
Indywidualny zestaw
Każda osoba ma własny zestaw słów „wypełniaczy”. Jednak jest kilka typowych zwrotów, których używa się częściej, niż inne. Popularne crutch words pojawiają się, gdy:
- zaczynamy wypowiedź od „a więc”, „cóż”, „OK” (angielskie „and”, „okay”, „so”)
- kończymy zdanie używając „prawda”, „wiecie”, „rozumiecie” (angielskie „right”, „you know”)
- w trakcie wypowiedzi wtrącamy „w zasadzie”, „właściwie” (angielskie „basically”)
- nadużywamy przymiotników typu „fantastyczny” (angielskie „fantastic”)
Językowa terapia
Gdy już zidentyfikujemy, jakich słów nadużywamy podczas mówienia, to warto powalczyć ze złymi nawykami. Przed ważną prezentacją można poćwiczyć w domu lub przed mniejszym gronem. Dzięki temu nabierzemy pewności siebie, co przełoży się na nasze zachowanie oraz spokojny dobór wyrazów. Niezastąpione rady, jak sobie radzić w takich sytuacjach łatwo znaleźć w licznych wystąpieniach opublikowanych w Internecie. Inspiracji możemy tez szukać w prezentacjach TED. Potem pozostają już tylko ćwiczenia praktyczne. Sposób przekazania informacji oraz słownictwo są tak samo ważne jak treść, którą niesie nasze wystąpienie.