Gaslighting
Co jak co, ale reality shows to Brytyjczycy lubią. Celebrity Big Brother, The Island with Bear Grylls, The Only Way is Essex, I’m a Celebrity… Get Me Out of Here!, czy też talking point ostatnich tygodni, czyli najnowszy sezon Love Island (młodzi, piękni ludzie na wyspie, dużo intryg i seksu; dla zainteresowanych programem link do oficjalnej strony) to tylko niektóre z propozycji tutejszych kanałów telewizyjnych.
Nie oglądam, ale docierają do mnie odpryski informacji, a czasem i ciekawe dyskusje, których zalążkiem są wydarzenia z TV. Na przykład, ze względu na to, co dzieje się w Love Island pojawiło się sporo artykułów dotyczących gaslighting, czyli rodzaju manipulacji psychologicznej, gdzie ofiara zaczyna kwestionować własne umiejętności oceny rzeczywistości i zdrowie psychiczne.
W Love Island miało to wyglądać tak: On the latest series of Love Island, there are clear warning signs in Adam’s behaviour. In a relationship, a partner questioning your memory of events, trivialising your thoughts or feelings, and turning things around to blame you can be part of pattern of gaslighting and emotional abuse. (to wypowiedź szefowej organizacji Women’s Aid zajmującej się pomocą kobietom i dzieciom z doświadczeniem przemocy domowej). Tutaj możecie obejrzeć jej krótką wypowiedź na ten sam temat dla radia BBC.
A tak na marginesie, to nazwa gaslighting pochodzi od tytulu sztuki Gas Light z 1938 roku, w której to obserwowane przez żonę cykliczne przygasanie lamp gazowych w domu stanowiło dowód rzekomego szaleństwa kobiety, które próbował jej wmówić mąż, faktycznie odpowiedzialny za zjawisko. Możecie też przypomnieć sobie inne słówka związane z hochsztaplerką w związkach, o których pisałam tu.
Autorka wpisu – Ewelina Hanyż – lektorka Archibalda
photo credit: nan palmero Gaslight Flame via photopin (license)