28.03 2018
Nauka angielskiego od wczesnych etapów życia min

Nauka angielskiego od wczesnych etapów życia?


Każdy odpowiedzialny rodzic pragnie dla swojego dziecka wszystkiego, co najlepsze, i dlatego chce mu ułatwić start w życiu. Dlatego coraz większą wagę przykłada się do edukacji dzieci – nawet w pierwszych latach życia. Najlepszym tego przykładem jest wprowadzanie nauki języka obcego. Najpopularniejszy jest niewątpliwie angielski dla dzieci.

Nauka w żłobku i przedszkolu

Powstaje coraz więcej przedszkoli, a nawet żłobków dwujęzycznych, w których część komunikacji odbywa się w języku obcym. Jest to zrozumiała tendencja, gdyż dzieci, które od początku mają w naturalny sposób kontakt z dwoma językami stają się bilingwalne. Warto wiedzieć, że dwujęzyczność można osiągnąć, nie tylko mając rodziców różnej narodowości, lecz także rozpoczynając naukę języka przed trzecim rokiem życia. Idealne warunki zapewniają właśnie żłobek i przedszkole. Poprzez obcowanie z drugim językiem dziecko będzie naturalnie go chłonęło i uczyło się tak jak swojego języka ojczystego. Mimo że początkowo będzie mieszać zwroty, to z czasem nauczy się rozdzielać języki. W ten sposób już w bardzo młodym wieku, bez wysiłku przyswoi sobie dodatkowy język. Dlatego też angielski dla dzieci lub każdy inny język najlepiej wprowadzać jak najwcześniej.

Język obcy dla starszych dzieci

Nauka języka w przypadku starszych dzieci wymaga nieco większej cierpliwości i zaangażowania. W tym wypadku język obcy, na przykład angielski dla dzieci rozpoczyna się od stopniowego powtarzania słówek, budowania pierwszych zdań, zapamiętywania intonacji. Z czasem dziecko naturalnie przyswaja reguły gramatyczne, a jeszcze później uczy się pisania, podobnie jak w ojczystym języku.

Rady dla rodziców

Jako rodzice możemy wspomóc edukację dziecka w zakresie języków. Warto by maluch od samego początku przyzwyczajał się do obco brzmiących słów. Przydatne więc będą bajki i piosenki w języku obcym. Dziecko będzie mimowolnie zapamiętywać melodię języka, akcenty i poszczególne słowa oraz konstrukcje zdań. Warto też zainwestować w pomoce naukowe, proste gry i książeczki. Im wcześniej wprowadzimy język obcy w życie naszego dziecka, tym lepiej. I nie ma ryzyka przemęczenia dziecka wiedzą, bo dziecko w naturalny sposób uczy się przez zabawę, a mózg jest w tym okresie niezwykle chłonny. Warto to wykorzystać.

Autor postu: Blog Archibalda -