NSFW
Tytułowy akronim coraz częściej okrasza nagłówki artykułów w prasie popularnej, a jego funkcją jest ostrzeżenie czytelników przed treściami nie nadającymi się do oglądania w miejscu pracy (gdzie PONOĆ ludzie oddają się najczęściej namiętnemu surfowaniu w sieci). Po odszyfrowaniu liter otrzymamy Not Suitable For Work.
Inne akronimy, które pojawiają się przy okazji konkretnych wiadomości lub są powszechnie używane to:
– to go AWOL /’eɪwɒl/ (absent without leave) i POW (prisoner of war) używano przy okazji sprawy amerykańskiego sierżanta uwolnionego z afgańskiej niewoli. Going AWOL to porzucenie stanowiska lub wykonywanego zadania w wojsku, ale może być też użyte żartobliwie w codziennym kontekście, np. w pracy: Ron has gone AWOL again, so the meeting will have to be cancelled.
– to give lub get ASBO /ˈæzboʊ/, czyli anti-social behaviour order. To nakaz dotyczący zachowań antyspołecznych, objęte nim osoby poddane są działaniom korekcyjnym i prewencyjnym. Akronim często pojawia się w artykułach komentujących krytyczny stan brytyjskiego społeczeństwa lub demoralizację młodzieży. Bohater przedostatniej powieści Martina Amisa nazywa się nawet Lionel Asbo, a książka jest oczywiście satyrycznym spojrzeniem na ojczyznę tego uznanego pisarza.
– the NHS (National Health Service) to odpowiednik naszej Kasy Chorych, możemy więc powiedzieć, że jakiś zabieg został przeprowadzony on the NHS.
– jeśli ktoś mówi, że musiał zadzwonić po RAC (Royal Automobile Club), to znaczy, że zepsuł mu/jej się samochód i potrzebna była pomoc drogowa.
– BO (Body Odour) to alternatywne określenie na nieprzyjemny zapach wydzielany przez ludzkie ciało. Our housemate has BO and we’re not sure how to approach the subject.
– wyrażeniem OTT (Over The Top) określimy coś, co jest przesadne, w jakimkolwiek znaczeniu tego słowa. Isn’t my hair a bit OTT for the occasion?
Wszystkie powyższe akronimy bez podanej wymowy czytamy jako sekwencję pojedynczych liter.
Ewelina Hanyż
Lektorka Archibalda. Uczy angielskiego od ponad 12 lat.
photo credit: lincolnblues via photopin cc