18.01 2018
python 1

Programming (your English) language


Nauka języka angielskiego wcale nie musi ograniczać się do kursów, standardowych podręczników i (niekończącego się) wkuwania słówek. Dzisiaj, dzięki Internetowi, możliwości poszerzania wiedzy są wręcz nieograniczone. Angielskiego można uczyć się w zasadzie wszędzie i na każdy z możliwych sposób, jaki tylko nam przyjdzie do głowy.

Ja zwykle zachęcam do czytania literatury i prasy anglojęzycznej oraz oglądania seriali i prezentacji m.in. na TED.com (portal edukacyjny, który jest ulubieńcem lektorów Archibald). Dzisiaj jednak spróbuję zachęcić do wybrania niecodziennej ścieżki prowadzącej do dalszego pogłębiania znajomości angielskiego.

Zapraszam do przeniesienia się w świat programowania. Wbrew powszechnej opinii, programowanie, jeśli podejdzie się do tego z otwartą głową, wcale nie jest takie straszne i trudne. Poza tym, jest to świetne narzędzie do poznania nie tylko angielskiego (większość języków programowania bazuje na podstawowych słowach angielskich) ale też odkrycia nowego, arcyciekawego i złożonego świata jakim jest kodowanie.

Ale jak wybrać język programowania skoro jest ich bagatela steki? Mało tego, niektóre są mniej lub bardziej popularne oraz różnią się stopniem trudności.

Odpowiedzią jest Python. Jeden z najpopularniejszych ale też stosunkowo najprostszych języków programowania, którego składnia jest przejrzysta i zwięzła, co stanowi doskonały fundament do nauki dla początkujących.

Co ciekawe, nazwa języka bynajmniej nie wzięła się od węża. Twórca Pythona, Guido von Rossum, zaczerpnął nazwę od kultowego serialu komediowego emitowanego przez BBC – „Monty Python’s Flying Circus”.

Zatem co sprawia, że Python jest tak przyjazny dla nowicjuszy? Przede wszystkim jego prostota, czytelność i łatwość wyrażania złożonych konceptów dzięki „lekkiej” składni języka. Co więcej, Python rozwijany jest jako projekt OpenSource, co przekłada się na praktycznie niewyczerpane zasoby dokumentacji, kursów, książek i tutoriali.

Python jest używany przez m.in. Google, Facebook i NASA. „Zasila” takie aplikacje jak Instagram i wspiera strony New York Times.

Zatem, gdzie zacząć? Na początek warto zajrzeć tutaj – http://www.learnpython.org lub na https://www.codecademy.com. Oba źródła są w pełni darmowe i są po angielsku. J

Happy coding!

 

Autor wpisu i zdjęcia: Maciek Trzeciak – lektor języka angielskiego

Autor postu: Blog Archibalda -


🎄🎄🎄

W dniach

23 grudnia - 1 stycznia

Biuro Obsługi Słuchacza

będzie nieczynne.

HAPPY HOLIDAYS

🎄🎄🎄