13.01 2015

Puppy mills


Zaczęło się od eureka moment, gdy gdzieś zobaczyłam sformułowanie puppy mills i zorientowałam się, że chodzi o nielegalne hodowle rasowych szczeniaków. Ale dopiero dzięki Ricco, chihuahua zaadoptowanemu przez moją koleżankę Agnieszkę Robakiewicz, pomysł na bloga nabrał realnych kształtów. Ricco pierwszy rok życia spędził właśnie na puppy farm (synonim puppy mill) i dlatego na ciele miał ślady pogryzień, sztywniał pod dotykiem ludzkich rąk, nie wiedział do czego służy miska z wodą i najprawdopodobniej nigdy nie był na dworze. Na szczęście z każdą minutą w nowym forever home jego stan się poprawia.

Puppy mills to odpowiedź na psie mody, dyktowane przez celebrytów lub popularne filmy. Pedigree dogs (inaczej pure-breed dogs), czyli psy z rodowodem, są kosztowne, zatem klienci wybierają szczeniaki z internetowych ogłoszeń lub pet shops, być może nieświadomi, że atrakcyjna cena jest wynikiem koszmarnych warunków hodowli skoncentrowanej na maksymalizacji zysków. Maluchy są tam często weaned (odstawiane od mleka matki) zbyt wcześnie, po to, żeby bitch, czyli suka, miała jak najwięcej miotów (po angielsku miot to litter). Podejrzewam, że jeśli ktoś ma informację o rasowym szczeniaku do oddania, to pewnie jest to jakiś biedaczyna z puppy mill, który nie załapał się na płatną transakcję i z cennego malucha zmienił się w tracącego na wartości darmozjada.

Ofiarami psich mód są też tak zwane designer dogs, czyli psie krzyżówki, łączące ponoć najlepsze cechy wyjściowych ras. W Australii na przykład popularnością cieszy się od kilku lat doodle  mieszanka pudla (który jest non-shedding, czyli nie linieje) z inną rasą, np. labradoodle (labrador + pudel), cockapoo (cocker spaniel + pudel), schnoodle (sznaucer + pudel), chi-poo (chihuahua + pudel) i wiele innych. Niestety, crossbreeding (krzyżowanie) często nie przynosi spodziewanych efektów, do tego dochodzi problem inbreeding (chów wsobny) i overbreeding (nadmierne rozmnażanie), co powoduje, że designer dogs sprawiają problemy wychowawcze lub zdrowotne i trafiają do rescue shelters / centres, czekajac na re-homing (znalezienie nowego domu), częściej niż zwykłe mutts czy mongrels (kundle).

Ewelina Hanyż
Lektorka Archibalda. Uczy angielskiego od ponad 13 lat.

Watch Fifty Shades Darker (2017) Full Movie Online Streaming Online and Download

Autor postu: Blog Archibalda -